ΠΑΝΟΧΘΙΑΚΟΣ: ΟΡΓΗ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ !!!

ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΡΑΒΟΛΑΣ   5
ΠΑΝΟΧΘΙΑΚΟΣ Α. Ο.    2

«η μοχθηρία και η αδικία υπάρχουν από πρόθεση και όχι τυχαία ή κατά λάθος» (Αριστοτέλης)

Το παραπάνω αρχαίο ρητό του αρχαίου Έλληνα φιλοσόφου Αριστοτέλη ταιριάζει απόλυτα για να περιγράψει την κατάφωρη αδικία που έγινε σε βάρος του Πανοχθιακού από τον διαιτητή Δημήτρη Ασημάκη που καθ’όλη την διάρκεια του παιχνιδιού φάνηκε ότι κυριαρχείται από έντονα συναισθήματα εχθρότητας για τον Πανοχθιακό τον οποίο δεν τον άφησε να αναμετρηθεί επί ίσους όρους με την αντίπαλη ομάδα την Θύελλα Παραβόλας.

Πραγματικά όλοι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο παρακολούθησαν ένα παιχνίδι που ο μοναδικός αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Δημήτρης Ασημάκης.

Πάντως το παιχνίδι ήταν δυνατό και από τις δυο ομάδες που έπαιξαν με πάθος για την διεκδίκηση των τριών πολύτιμων βαθμών για την συνέχεια του πρωταθλήματος.
Η θύελλα Παραβόλας ευτύχισε στις δυο φάσεις στα πρώτα 20’ λεπτά του πρώτου ημιχρόνου να προηγηθεί 2-0.

Στο 17’ μετά από λάθος της άμυνας του Πανοχθιακού ο Γιώργος Δρόσος με σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 1-0.

Στο 28’ ο Παναγιώτης  Ράπτης με κεφαλιά από πλάγια σκοράρει και γίνεται το 2-0.
Και στο 33’ ο  αρχηγός της ομάδας της Παραβόλας ο Κ. Ρεπανίδας με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0.

Η ομάδα όμως των Οχθίων με ψυχραιμία αλλά και με πολλά ψυχικά αποθέματα αντέδρασε άμεσα, και κόντρα στην απαράδεκτη διαιτησία και την δυνατή αντίπαλη ομάδα δήλωσε και πάλι παρών στον αγώνα.
ο Βασίλης Δήμος εκτελεί το πεναλτι
Συγκεκριμένα :

Στο 36’ ο Β. Δήμος περνάει τον τελευταίο αντίπαλο παίχτη μέσα στην περιοχή και πριν προλάβει να σουτάρει ανατρέπεται και κερδίζει πεναλτι αλλά ο ανεκδιήγητος διαιτητής Ασημάκης δίνει πεναλτι αλλά δεν δίνει κόκκινη κάρτα ως όφειλε βάση των κανονισμών, ο ίδιος παίχτης ο β. Δήμος εκτελεί το πεναλτι και μειώνει το σκορ σε 3-1.
 Στο 39’ και μετά από ωραία επίθεση της ομάδας του Πανοχθιακού ο Σπύρος Τσέπας σκοράρει και κάνει το 3-2.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα τελείωνε με σκορ 3-2, ο διαιτητής έχει εντελώς διαφορετική προσέγγιση και γνώμη, καθώς σε ολοφάνερο φάουλ υπέρ του Πανοχθιακού και ενώ σχεδόν και οι 22 παίχτες είχαν σταματήσει περιμένοντας το σφύριγμα του διαιτητή  αυτός δείχνει συνέχεια στο παιχνίδι, και εκμεταλλευόμενος την σύγχυση αυτή ο Κ. Ρεπανίδας στο 45’ λεπτό του αγώνα κάνει το 4-2.

Στο Β’ ημίχρονο έγινε ένα καθαρό παιχνίδι δύναμης αλλά χωρίς να λείψει βέβαια και το ρεσιτάλ κακής και ανεύθυνης διαιτησίας από τον διαιτητή Ασημάκη.
 Στο 62’δινει κίτρινη κάρτα στον Γιώργο Δρόσο για σκληρό φάουλ, γίνεται προς στιγμήν λεκτική αντιπαράθεση και συμπλοκή μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων και με εμφανή συμπλοκή του Γιώργου Δρόσου , ο διαιτητής ξανά καλεί τον Γιώργο Δρόσο του ξαναδείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλά δεν του βγάζει ποτέ την κόκκινη κάρτα ως όφειλε με βάση τους ισχύοντες κανονισμούς ποδοσφαίρου και σε ερώτημα των παιχτών του Πανοχθιακού για πιο λόγω δεν αποβάλει τον Δρόσο από το παιχνίδι με κόκκινη, αυτός  προκλητικά απαντά « έτσι θέλω εγώ».

Στο 82’ ο Πανοχθιακός έμεινε με 10 παίχτες μετά την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα  του ποδοσφαιριστή Φίλιππου Πετρονικολού μετά από λεκτική αντιπαράθεση με τον βοηθό διαιτητή.
Προς το τέλος του αγώνα έγινε και το τελικό σκορ που διαμορφώθηκε  σε 5-2 υπέρ της ομάδας της Θύελλας Παραβόλας.