Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2013

ΠΑΝΟΧΘΙΑΚΟΣ – ΜΕΔΕΩΝ ΚΑΤΟΥΝΑΣ 3-1

…Πρώτη νίκη και ωραίο θέαμα ο Πανοχθιακός…

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Μονόλογος ήταν τον παιχνίδι από πλευράς Πανοχθιακού, λίγο όμως η ατυχία και λίγο η επιπολαιότητα των παιχτών του Πανοχθιακού, κράτησαν το σκορ στο 0-0 για το πρώτο ημίχρονο.
Όταν χάνεις ευκαιρίες όπως ο Ασβεστόπουλος στο 18’ λεπτό αντί να πλασάρει τον τερματοφύλακα προσπάθησε να τον ντριπλάρει και έχασε ένα σίγουρο γκολ.
Το ίδιο και στο 29’ όπως ο Ρούσσος που βρέθηκε μονός προ κενής εστίας και αντί να πλασάρει σούταρε με δύναμη άουτ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στο Β’ ημίχρονο όμως το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον γηπεδούχο Πανοχθιακό μόλις στο 49’ λεπτό με τα από εκτέλεση φάουλ του Νιτσάκη από 45 μέτρα τραγικό λάθος του Μπουμπόυλης γίνεται το 1-0.
Στο 54’ λεπτό έχουμε το ομορφότερο γκολ του αγώνα ο Σουροβελης ξεφεύγει από δεξιά και αμέσως κάνει απέναντι μπαλιά 50 μέτρων στον ξεμαρκάριστο Μικρόπουλο και αυτός με ωραίο πλασέ κάνει το 2-0.
Ο Πανοχθιακός συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και στο 67’ μετά από ωραίο ένα – δυο Πετρονικολού Σουροβέλη ο τελευταίος ανατρέπετε εντός περιοχής  από αμυντικό της Κατούνας κερδίζει πέναλτι.
Το πέναλτι εκτελεί ο Νιτσάκης αλλά η μπαλα δεν του κάνει το χατίρι καθώς χτυπά στο δοκάρι και βγαίνει άουτ.
Ο Πανοχθιακός χαλάρωσε για λίγο και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Κατούνα που στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Πανοχθιακού κατάφερε να μειώσει στο 74’ λεπτό σε 2-1 με ωραίο κοντινό πλασέ του Τζαβίδη.
Πανοχθιακός απάντησε στο 81’ λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρούσσου με καρφωτή κεφαλιά ο Καλατζής κάνει το 3-1.
Στο 86’ λεπτό το σκορ μπορούσε να γίνει 4-1 αλλά ο Καλατζής από πολύ κοντά σουτάρει δυνατά και η μπαλα περνάει  λίγο άουτ.

Από τον Πανοχθιακό δεν υστέρησε κανείς με κορυφαίους τους Σουροβέλη, Τέγα, Πετρονικολός και Σπύρος Τσέπας.
Από την Μεδεών Κατούνας ξεχώρισαν οι: Τζαβίδης, Ζωγάκης και Σεραφής.

Άριστη η Διαιτησία του Δημήτρη Ασημάκη και των Βοηθών του Γιάννη Μπουκουβάλα και  Λάμπρου Τόλη.

Νοσηλευτής του αγώνα: Γιάννης  Παπαϊωάννου

ΠΑΝΟΧΘΙΑΚΟΣ (Γιάννης Αδάμος, Ταξιάρχης Δήμος)
Αδάμος, Γιαννάκης, ,Τέγας, Νιτσάκης, Σαλτογιάννης, Σουροβελης, Ρούσσος, Μικρόπουλος  (70’ Καλαντζής), Τσέπας Σπυρ., Πετρονικολός, Ασβεστόπουλος (63’ Μ. Τσέπας),